Svíčkový graf – základní formace a útvary

V dnešním článku se vrátíme k základům a vysvětlíme si, co různé tvary svíček reprezentují. Každá svíčka představuje, jak se cena chovala v určitém časovém období. Pokud se tedy například díváte na hodinový graf (H1), tak každá svíčka v něm bude reprezentovat 1 hodinu a ukáže vám:

  • Kde cena byla na začátku této hodiny
  • Nejnižší cenu, která byla dosažena během této hodiny
  • Nejvyšší cenu, která byla dosažena během této hodiny
  • Kam se cena dostala na konci této hodiny

svicka-popis

Býčí a medvědí svíčky

Máme celkem 2 typy svíček, které na grafu můžeme vidět, bud se jedná o býčí svíčky, anebo o medvědí svíčky.
byci-a-medvedi-svicka

Býčí svíčka představuje převahu prodávajících nad kupujícími a naznačuje rostoucí trh (většinou se jedná o zelenou barvu svíčky) . Jejím oponentem je medvědí svíčka, u které se zase naopak setkáme s převahou kupujících nad prodávajícími, ta značí klesající trh (většinou se jedná o červenou barvu svíčky).

Svíčky: Doji, kladivo a padající hvězda

Býčí a medvědí svíčku zná téměř každý, velmi dobře je ale také známá doji svíčka. S tou se můžeme setkat, pokud uzavírací cena svíčky je stejná, anebo hodně podobná jako otevírací cena. Doji svíčka velmi často připomíná křížek, anebo také znaménko plus. Máme celkem 2 hlavní typy doji svíček. První z nich značí nerozhodnost na trhu. Horní a spodní stín budou přibližně stejně dlouhé u toho typu svíčky. Velmi často se také setkáte, že jedna doji svíčka bude následovat druhou. Zde je několik příkladů doji svíček, která značí nerozhodnost trhu.

doji-svicka

U tohoto typu doji svíček jsou nakupující i prodávající v rovnováze. Nakupující obchodníci a prodávající obchodníci se momentálně dostali do situace, kdy s cenou obě skupiny souhlasí. Druhý typ doji svíček jsou tzv. reversal doji svíčky (obrácená doji svíčka), ta může vypadat například takto:doji-svicka2

U býčí reversal doji svíčky můžeme vidět, že prodávající posouvají cenu dost nízko, kupující zde pak mají převahu nad prodávajícími a dostávají ji zpět nahoru. Jedná se o náznak, že na trh přijdou býci, protože cena se pokusila jít dolů, ale nemohla tam zůstat a tak následně byla zase tlačena směrem nahoru. U medvědí reversal doji svíčky zase dostali kupující cenu dost nahoru a tak opět přišli prodávající, aby cenu posunuli zpátky dolů.

Kladivo a padající hvězda

Jedná se o další dva typy svíček, které nejsou od reversal doji svíček moc odlišné. Liší se akorát v tom, že uzavírací otevírací cena u nich nemusí být naprosto stejná, čímž svíčka získá větší tělo. Takto vypadá typ svíčky: kladivo a padající hvězda:

kladivo-padajici-hvezda

Býčí reversal doji a kladivo jsou velmi podobné typy svíček a rozdíl mezi nimi je minimální. To samé platí i pro medvědí reversal doji a padající hvězdu. Pojdme se ted spolu podívat na kladivo a padající hvězdu v akci:

kladivo-s-telem

padajici-hvezda

Závěr:

Formací, které svíčky na sebe berou je opravdu mnoho a tak jimi nebudte překvapeni. Každý útvar svíčky představuje jinak spolehlivý signál pro obchod. V případě, že byste se toho chtěli o svíčkovém grafu dozvědět více, tak sledujte náš web, kde si postupně vysvětlíme všechny druhy, typy a formace svíček.