S jakým kapitálem obchodovat binární opce, aneb velikost každé pozice

Věříte, že máte precizně připravenou obchodní strategii, která by měla fungovat, a jste připraveni vytvořit nový obchod? Víte ovšem kolik ovšem do jednoho obchodu investovat? Velikost pozice je něco, nad čím mnoho obchodníků moc neuvažuje a vytváření většinou jen tak velkou pozici, na kterou mají dostatek peněz. Bohužel (nebo možná bohudík), je určování velikosti pozice mnohem komplexnější a odvíjí se od vámi nastaveného rizika a od vašeho obchodního kapitálu. Velikost pozic, s kterými obchodujete, spadá do money management kategorie a měla by být pevně stanovena ve vašem obchodním plánu ještě předtím, než vůbec začnete obchodovat. Zde je několik rad a tipů, jak určit nejvhodnější velikost odvíjející se od vašich možnosti při obchodování binárních opcí.

Proč je určení velikosti každé pozice tak důležité

Bez ohledu na to, jak dobrá vaše obchodní strategie je, anebo jak dobrý obchodník vy sám jste, tak prostě někdy nějaký obchod prohrajete. Bohužel ale nikdy nevíte, jaký obchod to bude (protože jinak byste ho samozřejmě nevytvářeli). Je tedy velmi zásadní, ba až dokonce klíčové mít plnou kontrolou nad velikostí každé vaší pozice. Zmenšíte tak výrazně šanci, že pár neúspěšných obchodů zničí celé vaše obchodní konto. Většina začátečníků dělá spoustu zásadních chyb, jednou z nich je i samozřejmě otevírání nadměrně velkých pozic v porovnání s jejich kapitálem, který mají určený k obchodování. Výsledkem takového obchodování je téměř zruinovaný kapitál, který se už jen velmi těžko dostává zpět nahoru. Jsou ovšem i tací obchodníci, kteří mají zpočátku více kontrole a investují přesné investice (částky, které odpovídají jejich kapitálu). I ti ovšem velmi často při prohře několika obchodů za sebou ztratí trpělivost a začnou zdvojnásobovat investice, anebo jakkoliv jinak je navyšovat, aby vynahradili rychle předešlé prohry. To je ovšem velmi riskantní strategie, protože pokud vaše proherní série bude už i jen třeba chvíli pokračovat, tak kapitál z vašeho účtu velmi rychle sprovodíte ze světa.

Dalším třetím problémem s kterým se potýká už jen velmi malé procento obchodníků (oproti 2 předešlým typů obchodníků) je, že nevytvářejí dostatečně velké pozice. Pokud vytváříte obchody s částkami, které jsou v porovnání s vaším kapitálem velmi malé, tak nejspíše nebudete schopni naplnit vaše obchodní cíle, protože jednoduše a prostě vyděláváte na každém obchodu příliš málo.

Cílem vytvářený přesných pozic je tedy se vyhnout prohrám, které jsou moc vysoké a ziskům, které zase naopak dostatečně vysoké nejsou.

keyboard-338507_1280

Pravidlo “Percentage-At-Risk”

Toto pravidlo určuje maximální procento kapitálu, které budete riskovat při jednom obchodu. Profesionální obchodníci na každém obchodu většinou riskují maximálně 1% z jejich účtu, anebo ještě méně. To se vám může zdát jako hrozně málo, ale zajistí tak, že je jeden, anebo i více proherních obchodů za sebou výrazně neohrozí jejich celý obchodní kapitál.

Riskování pouze 1% vašeho kapitálu, anebo ještě méně na jednom obchodu může být velmi náročné, především u účtů s minimálními prostředky. Pokud se vám ale podaří váš účet výrazně zvětšit, anebo budete hned od začátku obchodovat s větším kapitálem, tak je to o dost jednoduší. Pokud si tedy otevřete účet s $1000, tak byste měli investovat do každého obchodu $10. V případě, že byste obchodovali už ale s kapitálem $50,000, tak už do každého obchodu můžete s klidným svědomím investovat i $500. S malým účtem jste tedy v lehké nevýhodě, i ten ovšem můžete postupem času rozšířit, anebo i znásobit, pokud se vyhnete nadměrnému risku a k nutkání “hazardovat“ a vytvářet větší obchody, než si váš účet může dovolit.

Profesionální obchodníci nepřišli s tímto pravidlem poté, co se stali profesionálové, ale použili ho proto, aby se jimi stali. Pokud je váš účet příliš malý, tak se doporučuje neobchodovat, dokud nebudete mít dostatek financí k řádnému obchodování. Alternativně můžete rozšířit velikost vaší pozice, rozhodně ale nedoporučuji investovat více jak 3 až 4% z celého vašeho kapitálu do jediného obchodu.

Závěr

Money management je bez debat jeden z nejdůležitějších aspektů obchodování, a jeden z největších faktorů managementu vašich financí je právě velikost pozic. Zkuste tedy investovat maximálně 1% vašeho účtu v jednom obchodu, pokud nemáte moc prostředků k obchodování, tak doporučuji zvolit brokera, který nabízí obchodování i od menších částek. Jedním z takových brokerů je třeba IQ Option, kde lze investovat i pouze 1$. Správným používáním přesných investicí dramaticky snížíte riziko výrazného poškození vašeho kapitálu kvůli déle trvající proherné série. Stejně tak, pokud zase naopak budete dlouhodoběji vyhrávat, tak budete schopni bezpečně rozšířit váš kapitál, bez toho aniž byste se museli bát, že o něj někdy jen tak hned přijdete.