Rok 2017 za dveřmi, co od něj světové trhy mohou čekat? Předpověd trhu

Rok 2016 byl hektický rok

Byli jsme svědky šílených politických otřesů, které zatřásly hlavními ekonomickými trhy. A to at už se bavíme o neočekávaném výsledku hlasování pro Brexit, o amerických volbách a Donaldu Trumpovi, anebo o rezignaci italského premiéra. Během tohoto roku jsme tak mohli pozorovat divoké výkyvy ve finančních trzích. Libra v tomto roce spadla na své 31 leté dno, americký trh zasáhl několik svých rekordních maxim a Čína pokračovala s devalvací čínského juanu.

Jaký bude rok 2017 se můžeme pouze dohadovat. Již ted ale můžeme počítat s volbami ve Francii, Nizozemsku a možná i Itálii. Trump se také od 20. ledna přestěhuje do bílého domu a od Británie se očekává spuštění článku 50. Na trhu se tedy očekává opět nejistota nad kterou si s příchodem konce roku všichni analytici, ekonomové a obchodníci lámavou hlavy.

Naštěstí, Adam Slater, hlavní ekonom z Oxford Economics sestavil následující seznam událostí na které byste si v roce 2017 měli rozhodně dát pozor.

pexels-photo-241544

Japonský juan zůstane stabilní

Čína nadále pokračovala s devalvaci japonského juanu během roku 2016. To by se ale podle hlavního stratégy Alberta Edwardse jedné z nejstarších francouzských bank Societe Generale mělo v roce 2017 změnit.

„Očekáváme, že japonský juan bude stabilní v důležitých obchodních podmínkách a jen mírně oslabí vůči dolaru v příštím roce. Čínské orgány by se měli soustředit na limitování odlivu kapitálu.“

Růst mezd se vrátí

Vyspělé ekonomiky světa byli svědky sklerotického růstu mezd pracovníků v posledních letech, to se ale příští rok nebude opakovat. Oxford argumentuje tento fakt tím, že podmínky, které mají zapříčinění pozastavení růstu mezd jsou na ústupu.

„Některé z faktorů, které mají na svědomí držení růst mezd zpátky, jako jsou změny ve složení pracovní síly (obzvláště silný vstup pracovníků s nízkou mzdou) začínají slábnout. Naopak se trh práce setkal v USA, Velké Británii a Německu s větším počtem pracovníků opouštějící svou práci (stejně tak i v Japonsku, ale výrazně méně), tato skutečnost také směřuje k tlaku na růst mezd.“

Akcie překonají fixní zisky již druhým rokem

Všechny tři hlavní americké indexy jsou na rekordních maximech, FTSE 100 došel na jednu ze svých nejlepších hodnot v polovině října. Akcie prý tyto data příští rok ale ještě překonají, tvrdí Oxford.

„V důsledku prudkého nárůstu výnosů po amerických volbách jsou 10-leté americké dluhopisy nastavena tak, aby poskytli celkové skromné výnosy v průběhu roku 2016 jako celek, zatímco equity jsou nastaveny na získání dvouciferných celkových výnosů. Očekáváme, že tento vzorec relativní výkonnosti bude pokračovat v roce 2017. Celkové výnosy amerických equit budou skromnější – kolem 5% za rok. U amerických 10 letých dluhopisů můžeme očekávat růst o 30 bazických bodů, celkové výnosy z dluhopisů budou opět velmi nízké. “

Euro a americký dolar budou mít skoro stejnou hodnotu ke konci roku

Rovnost dolaru a eura bude poháněna dvěma hlavními faktory: evropskou politikou a posilujícím dolarem po zvýšení úrokových sazeb.

„Zvýšení úrokového diferenciálu mezi USA a eurozónou bude směřovat k paritě (rovnosti) měnového páru eur/americký dolar koncem roku 2017, bude tomu tak poprvé od roku 2002,“ uvádí Oxford Economics.

pexels-photo-210745

Eurozóna zůstane robustní (silná)

Evropská centrální banka bude pokračovat s uvolňováním měnové politiky ve formě kvantitativního uvolňování a záporných úrokových sazeb, čímž pomůže zvýšit inflaci a růst v celé eurozóně.

„Očekáváme, že růst eurozóny porazí konsensus na 1,5% v příštím roce, mělo by tomu tak být především díky vyšší inflaci a vyšším výnosům z dluhopisů.“

Růst britské ekonomiky bude větší, než si lidé myslí

Očekáváme, že růst ekonomiky Velké Británie nás v roce 2017 překvapí, a to ve výši 1,5%. Růst bude ale také omezen nižším růstem reálných příjmů, protože stoupá inflace. „Očekáváme také, že v libra bude v roce 2017 dost pružná a to i přes mírné zvýšení úrokového diferenciálu mezi Amerikou a velká Británii.“

Růst hrubého domácího produktu se globálně lehce zlepší

Několik faktorů bude i nadále brzdit globální ekonomiku jako celek, to se ale lehce začne měnit v roce 2017. „Očekáváme, že růst světového ekonomiky se roce 2017 zlepší – ale jen mírně, na 2,6% z 2,2% (2016).

Inflace ve Spojených státech bude formovat globální kurz

Vše, co se bude dít ve světové ekonomice v příštím roce bude poháněno tím, co se děje v USA.

„Plná účinnost v rámci nové správy Trumpa pravděpodobně nebude k vidění na reálné ekonomice do roku 2018. Nicméně očekáváme solidní růst americké ekonomiky a vývoj na finančních trzích v roce 2017 – do jisté míry se dá předpokládat s fiskální politikou a růstovým efektem Trumpovi politiky – což bude mít zásadní vliv na globální ekonomické prostředí „.

 

Zdroj: http://uk.businessinsider.com/