Americký dolar na výsluní, analýza: jak se tam dostal a jestli tam zůstane

Všimli jste si, že cena amerického dolaru v několika posledních dnech výrazně stoupla? Oproti euru se dostal až na svůj 7 měsíční vrchol, v dnešním článku se podíváme, proč tomu tak je, jestli můžeme očekávat další růst, anebo zdali se setkáme spíše s navracejícím poklesem jeho ceny.

Proč hodnota dolaru stoupla

Jedním z hlavních důvodu, proč cena dolaru stoupla je, protože americké volby, kolem kterých je takový poprask s největší pravděpodobností vyhraje Hillary Clintnová, která představuje pro trh klidnější volbu. Při jejím získání nejvyššího postu v Americe se totiž očekává, že americká centrální banka zvýší v prosinci úrokové sazby a dojde tak k dalšímu posílení dolaru.
Kromě toho jsme se také v týdnu setkali s nečekaným nárůstem 3.2% ve stávajícím prodeji domů v USA, který předčil většinu předpovědí. Nárůst hlásí také počet udělených nových stavebních povolení pro soukromé domy v USA, v září se jednalo totiž o 1.1225 milionů povolení. Zatímco v srpnu pouze o 1.152 milionů, jedná se tedy o 6.3% nárůst.

Za růst dolaru může také pád eura, který byl způsoben především kvůli evropské centrální bance (ECB). Její prezident Mario Draghi totiž uveřejnil, že úroková sazba byla podle očekávání ponechána a QE program (monetární plán centrálních bank na oživení růstu inflace) zatím nebyl ani diskutován. Kanadský dolar C$ rovněž padl, poté, co Polaz (guvernér kanadské banky), začal hovořit o snížení úrokových sazeb.

pexels-photo-164661

Budoucí vývoj a předpověd trhu

Cena dolaru se striktně váže s eurem, pokud se tedy cena eura nevyhoupne zpět nahoru, tak je vysoká šance, že se dolar dokáže udržet vysoko. Očekává se také, že pokud Hillary Clintnová vyhraje volby, tak cena dolaru půjde vzhůru, americké volby se konají již 8. Listopadu, takže na ně buďte náležitě připraveni a počítejte s nimi při vašem obchodování. V případě, že dojde k očekávanému zvýšení úrokových sazeb, tak je dost možné, že cena zlata kvůli inverzí korelaci (protichůdného pohybu) klesne (stejně jako u měnového páru EUR/USD).